БУДЬТЕ УВАЖНІ ПАСІЧНИКИ — ЗАЦВІТАЄ РІПАК
Технологія вирощування ріпаку передбачає запилення бджолами під час цвітіння цієї культури, що значно підвищує її урожайність. Разом з тим, для отримання високих урожаїв необхідно захистити ріпак від хвороб та шкідників.
У посівах озимого ріпаку спостерігається заселення і пошкодження рослин жуками ріпакового квіткоїда, прихованохоботників та інших шкідників. За умови досягнення критичної їх чисельності: ріпакового квіткоїда - 3-4 жуки на одну рослину, стеблового прихованохоботника - 3-6 жуків на 25 рослин, капустяного білана (2 особини на 1 м2), хрестоцвітих блішок (5 особин на 1 м2), ріпакового пильщика (2 шт. на 1 м2) потрібно використовувати якісні інсектицидні препарати, такі як Моспілан, р.п. 0,12 кг/га; Біскайя 240 OD, о.д. 0,25 л/га; Вантекс, мк.с. 0,04-0,06 л/га; Децис Профі 25 WG, в.г. 0,07 л/га; Карате Зеон 050 CS, к.с. 0,15 л/га; або аналогами. За появи ознак пероноспорозу, альтернаріозу, фомозу тощо посіви обробляють Альєттом, з.п. 1,2-1,8 кг/га, Ридомілом Голд МЦ, в.г. 2,5 кг/га, Містиком, к.е. 1 л/га, іншими.
Щоб запобігти проблемі знищення бджіл, потрібно використовувати малотоксичні для них інсектициди, та препарати групи піретроїди, які мають виражені репелентні (відлякуючі) властивості, завдяки чому бджоли уникають оброблених ділянок. При контакті з піретроїдом, бджоли починають енергійно чистити свої хоботки і вусики. Стресовий стан змушує їх повернутися до вулика і оберігає від набору смертельної дози препарату. Потрібно пам'ятати, що нешкідливими для бджіл є інсектициди 3-4 класу токсичності, за умови використання їх у вечірній час та ізоляції бджолосімей як мінімум на 1 добу.
Профілактика отруєння бджіл базується на суворому дотриманні регламентів застосування токсичних для бджіл речовин. Для попередження отруєння пестицидами бджіл на ріпакових полях та інших квітучих рослинах, відповідно до ст. 37 Закону України «Про бджільництво», керівникам господарств необхідно не пізніше, ніж за три доби до початку хімобробки, попередити пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється місце, час і спосіб проведення обробки, назва пестициду, ступінь і строк дії токсичності препарату, а також вказується час ізоляції бджіл. Обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові і вечірні години. Не допускають обробку квітучих медоносів під час масового льоту бджіл.
Застосування пестицидів регламентується Державними санітарними правилами ДСП8.8.1.2.001-98. Асортимент, норми, кратність застосування пестицидів і агрохімікатів повинні відповідати «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і доповнень до «Переліку».Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (після 20) години. Як виняток, у похмурі і прохолодні дні допускається проведення обробок у денні години. Завчасно, але не менше, ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарства сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь і об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.Обприскування проводять при швидкості вітру 3-4 м/с.
Оксана ЗАБУЖНА,
державний фітосанітарний інспектор
ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області