Заболотцівська об'єднана територіальна громада
Львівська область, Золочівський район

Що таке аліменти та порядок їх стягнення

Дата: 28.04.2021 16:07
Кількість переглядів: 7705

Фото без описуЩо таке аліменти та порядок їх стягнення

Почати слід з визначення , оскільки багато пересічних громадян не знають що це таке. Аліменти – це щомісячні виплати на утримання дитини від того з батьків хто проживає окремо (від дитини).

Відповідно до статті 180 Сімейного кодексу батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, тобто до18 років.

Окрім того  існує обов'язок батьків сплачувати аліменти на повнолітню дитину до досягнення нею 23 років за умови, що та потребує матеріальної допомоги у звязку з непрацездатністю  або продовжує навчання, а батьки мають можливість надати таку допомогу.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Та не  меншим від половини прожиткового мінімуму, визначеного для дітей відповідної вікової категорії.

Станом на сьогодні мінімальний розмір аліментів для дітей віком до 6 років дорівнює 960,50 грн. (50% від прожиткового мінімуму). Для дітей віком від 6 до 18 років мінімум – 1197,50 грн. На повнолітню дитину – 1135грн.

Якщо у платника аліментів є регулярний офіційний дохід, то аліменти можуть обчислюватись у частці від заробітку , а саме ¼ від всіх видів доходу - на одну дитину, 1/3 –на двох дітей , ½ на трьох і більше дітей.

Стосовно порядку стягнення аліментів то існує добровільний та судовий порядок.

Розмір аліментних зобов'язань батьки можуть визначити добровільно. Якщо ж батько чи мати не сплачує аліменти добровільно то їх можна стягнути через суд. Для цього той з батьків, з ким проживає дитина подає заяву до суду. Є різні варіанти звернення у суд з такою заявою.

Якщо стягнення аліментів проводиться вперше  і якщо вас влаштовує мінімальний розмір аліментів то подається заява про видачу судового наказу  в порядку наказного провадження. Така заява розглядається судом у спрощеному порядку без виклику сторін та швидше.

Якщо ж вас не влаштовує мінімальний поріг аліментів по заяву треба подавати у позовному порядку.

          Ну і  якщо це аліменти після досягнення дитиною повноліття, то заява у будь-якому випадку розглядається  у порядку позовного провадження. Про стягнення аліментів може подати самі дочка, син, які продовжують навчання, або той з батьків з ким проживає дитина.  

Разом з заявою надаються:

- копія свідоцтва про шлюб батьків (копія свідоцтва про розірвання шлюбу);

- копія свідоцтва про народження дитини;

-докази про наявність доходів у відповідача;

- документ, що підтверджує спільне проживання разом з дитиною;

- довідка з навчального закладу ( подачі позову про стягнення аліментів на час навчання);

- копія паспорта та ІПН позивача.

Судовий збір за такий позов платити не потрібно. Всі витрати стягуються з відповідача.

При визначенні розміру аліментів суд враховує такі  обставини:

- стан здоров'я та матеріальне становище дитини та платника;

- наявність у платника аліментів на інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків;

- наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;

- доведені стягувачем витрати платника, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує 20070 грн (десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи), якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;

- інші обставини, що мають істотне значення.

 

Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів, якщо останній має необгрунтовані його заробітком витрати та не підтвердив джерело походження коштів для їх оплати.

 

Після розгляду справи потрібно отримати у суді виконавчий лист чи судовий наказ та предявити до виконання у відділ виконавчої служби за місцем проживання чи знаходження боржника. У виконавчу службу подається заява, оригінал виконавчого документа, реквізити картки на яку будуть сплачуватись аліменти, копія ідентифікаційного коду та паспорта  стягувача. Після цього виконавець відкриває провадження і стягує аліменти на утримання вашої дитини.

 

За детальнішою інформацією, Ви можете звернутись у Бродівське бюро правової допомоги за адресою м.Броди , вул. Щурата ,8 або за тел. 2 -51-13, 2-51-46.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь